OFERTA PRZEDSZKOLA GODZINY PRACY PRZEDSZKOLA Historia przedszkola

OFERTA PRZEDSZKOLA

Przedszkole jest placówką 7-oddziałową całodzienną. Każdy oddział obejmuje dzieci w zbliżonym wieku 3,4,5 i 6 lat. najmłodsze dzieci 3-letnie leżakują i wciągu całego dnia objęte są programem adaptacyjnym "Przedszkole przyjazne dziecku". Poza tym wszystkie dzieci pracują w oparciu o program: „Nasze przedszkole” wyd. MAC, których treści dotyczą całościowego, harmonijnego rozwoju dziecka i są zgodne z nową podstawą programową. Rozwój ten wspomagany jest również poprzez wykorzystywanie ciekawych programów rozwijających zainteresowania dzieci:

• "Książka moim przyjacielem"- program edukacji czytelniczej,
  • "Bezpieczna droga do przedszkola" - profilaktyczna ścieżka programowa z zakresu edukacji komunikacyjnej,
  • Miejski program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego
  • Elementy metody "Ruch rozwijający dla dzieci" W. Sherborne, dzięki której dzieci pokonują trudności, lęki, usprawniają się ruchowo i zdobywają poczucie bezpieczeństwa.
  • Elementy dramy, pedagogiki zabawy.
  • Metody poznawania pojęć matematycznych za pomocą programu E. Gruszczyk - Kolczyńskiej.
  • Elementy metod R. Labana i C. Orffa - ćwiczenia muzyczno ruchowe,
  • „Czyste powietrze wokół nas”,
  • „Mały Artysta” – program edukacji artystycznej,
  • „Zaczarowany ołówek” – program edukacji plastycznej.

Zespół nauczycielski posiada kwalifikacje pedagogiczne do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Starają się tworzyć domową atmosferę poprzez dobrą pracę.

Dzieci ze wszystkich grup mają możliwość korzystania z zajęć dodatkowych: rytmika, koło matematyczne, zajęcia korekcyjne, plastyka, szachy.

Nasza placówka współpracuje ze środowiskiem lokalnym m.in.:

• Komenda Miejska Policji,
  • Straż Miejska,
  • Suwalski Park Krajobrazowy,
  • Wigierski Park Narodowy,
  • Biblioteka Publiczna,
  • Muzeum im, Marii Konopnickiej,
  • Midi Centrum,
  • Centrum Informacji Turystycznej – udział w projekcie „Klub Podróżnika”,
  • Fundacja Zwierzęta Niczyje,
  • Suwalski Klub Sportowy „Wigry”,
  • Galeria Andrzeja Strumiłły”,
  • Muzeum suwalskiej Dywizji Artyleryjskiej,
  • Nadleśnictwo Suwałki

Dzieci chodzą na spacery i wyjeżdżają na wycieczki. Korzystają z teatrzyków i koncertów muzycznych. Przedszkolaki biorą udział w organizowanych przez przedszkole uroczystościach (m.in. Pasowanie na przedszkolaka, spotkanie z Mikołajem w Mikołajki, Bal Karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Święto Rodziny, Piknik Jesienny, Gala Teatrów Przedszkolnych, Bal Ekologiczny, Sprzątanie Świata, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Bal Ekologiczny w połączeniu z Dniem Leśnika, Dzień Dziecka ).

Włączamy się w akcje charytatywne:

• Zbiórka korków plastikowych,
  • Szlachetna Paczka,
  • Mikołajkowy Autobus Radia 5,
  • Zbiórka karmy dla zwierząt,
  • Zbiórka książek dla dzieci.

W ubiegłym roku został powiększony ogród przedszkolny i wzbogacony o nowe urządzenia do gier i zabaw na świeżym powietrzu w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego "Bądź aktywny - bądź zdrowy." W ramach tego projektu prowadzone są następujące zajęcia:

• terapia ręki,
  • zajęcia sportowe (ruchowe) z elementami aerobik-fitness dla najmłodszych,
  • zajęcia sportowe (ruchowe) z elementami "Zumba - Kids",
  • zajęcia sportowe (ruchowe) z elementami gimnastyki korekcyjnej.

Stawiamy również na zdrowie! Propagujemy zdrowy styl życia poprzez zdrowe posiłki – szwedzki stół – samodzielne przygotowanie kanapek w każdą środę, spotkanie z dietetykiem, pobyt na świeżym powietrzu, dużo ruchu i zabawy.

W tym roku szkolnym prowadzimy innowacje pedagogiczne polegające na dodatkowych zajęciach w grupach na określony temat:

• „Mali badacze”
  • „Kucharkowo”