OFERTA PRZEDSZKOLA GODZINY PRACY PRZEDSZKOLA Historia przedszkola

OFERTA PRZEDSZKOLA

Przedszkole jest placówką 7-oddziałową całodzienną. Każdy oddział obejmuje dzieci w zbliżonym wieku 3,4,5 i 6 lat. najmłodsze dzieci 3-letnie leżakują i wciągu całego dnia objęte są programem adaptacyjnym "Przedszkole przyjazne dziecku". Poza tym wszystkie dzieci pracują w oparciu o program: „Nasze przedszkole” wyd. MAC, których treści dotyczą całościowego, harmonijnego rozwoju dziecka i są zgodne z nową podstawą programową. Rozwój ten wspomagany jest również poprzez wykorzystywanie ciekawych programów rozwijających zainteresowania dzieci:

• "Książka moim przyjacielem"- program edukacji czytelniczej,
  • "Bezpieczna droga do przedszkola" - profilaktyczna ścieżka programowa z zakresu edukacji komunikacyjnej,
  • Miejski program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego
  • Elementy metody "Ruch rozwijający dla dzieci" W. Sherborne, dzięki której dzieci pokonują trudności, lęki, usprawniają się ruchowo i zdobywają poczucie bezpieczeństwa.
  • Elementy dramy, pedagogiki zabawy.
  • Metody poznawania pojęć matematycznych za pomocą programu E. Gruszczyk - Kolczyńskiej.
  • Elementy metod R. Labana i C. Orffa - ćwiczenia muzyczno ruchowe,
  • „Czyste powietrze wokół nas”,
  • „Mały Artysta” – program edukacji artystycznej,
  • „Zaczarowany ołówek” – program edukacji plastycznej.

Zespół nauczycielski posiada kwalifikacje pedagogiczne do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Staramy się tworzyć domową atmosferę poprzez dobrą pracę. Nauczycielki w codziennej pracy edukacyjnej realizują program wychowania przedszkolnego w oparciu o nową podstawę programową, której treść dotyczy całościowego, harmonijnego rozwoju dziecka.

Oprócz j. angielskiego i rytmiki, realizowanych w ramach podstawy programowej odbywają się następujące zajęcia dla dzieci starszych: koło matematyczne, zajęcia korekcyjne, plastyka, szachy, religia, dodatkowo j. angielski.

Nasza placówka współpracuje ze środowiskiem lokalnym m.in.:

• Komenda Miejska Policji,
  • Straż Miejska,
  • Suwalski Park Krajobrazowy,
  • Wigierski Park Narodowy,
  • Biblioteka Publiczna,
  • Muzeum im, Marii Konopnickiej,
  • Midi Centrum,
  • Centrum Informacji Turystycznej – udział w projekcie „Klub Podróżnika”,
  • Fundacja Zwierzęta Niczyje,
  • Suwalski Klub Sportowy „Wigry”,
  • Galeria Andrzeja Strumiłły”,
  • Muzeum suwalskiej Dywizji Artyleryjskiej,
  • Nadleśnictwo Suwałki

Dzieci chodzą na spacery i wyjeżdżają na wycieczki. Korzystają z teatrzyków i koncertów muzycznych. Przedszkolaki biorą udział w organizowanych przez przedszkole uroczystościach (m.in. Pasowanie na przedszkolaka, spotkanie z Mikołajem w Mikołajki, Bal Karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Święto Rodziny, Piknik Jesienny, Gala Teatrów Przedszkolnych, Bal Ekologiczny, Sprzątanie Świata, Światowy Dzień Pluszowego Misia, Bal Ekologiczny w połączeniu z Dniem Leśnika, Dzień Dziecka ).

Włączamy się w akcje charytatywne:

• Zbiórka korków plastikowych,
  • Szlachetna Paczka,
  • Mikołajkowy Autobus Radia 5,
  • Zbiórka karmy dla zwierząt,
  • Zbiórka książek dla dzieci.

Budynek przedszkola przeszedł termomodernizację. Zostały zagospodarowane dodatkowe nowe pomieszczenia m.in. sala gimnastyczna. Powiększono ogród przedszkolny i wzbogacono o nowe urządzenia do gier i zabaw na świeżym powietrzu w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego "Bądź aktywny - bądź zdrowy." W ramach kontynuacji prowadzone są następujące zajęcia: - zajęcia sportowe (ruchowe) z elementami "Zumba - Kids" - zajęcia sportowe (ruchowe) z elementami gimnastyki korekcyjnej Stawiamy również na zdrowie ! Propagujemy zdrowy styl życia poprzez zdrowe posiłki (przygotowywane w kuchni przedszkolnej), pobyt na świeżym powietrzu, dużo ruchu i zabawy. Istnieje możliwość korzystania z wyżywienia dla dzieci cierpiących na alergię pokarmową po uzyskaniu informacji od rodzica dziecka oraz przedłożeniu przez niego stosownego zaświadczenia lekarskiego.

W tym roku szkolnym realizowane są innowacje pedagogiczne polegające na dodatkowych zajęciach w grupach na określony temat:

• „Mali badacze”
  • "Mali odkrywcy"
  • „Kucharkowo”, które mają na celu poszerzenie zainteresowań dzieci.